

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 10.67 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 34 MΩ |
| Height | 16.3 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 35 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 93 W |
| Power Dissipation | 93 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 680 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| Rds On Max | 34 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 47 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 66 ns |
| Rise Time | 55 ns |
| Gate Charge | 44 nC |
| Drain to Source Resistance | 34 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 327
Distributors
pcbx
Unit Price$1.30131
Ext.Price$1.30131
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.30131 | $1.30131 |
| 10 | $1.02131 | $10.21310 |
| 25 | $0.80156 | $20.03900 |
| 50 | $0.62908 | $31.45400 |
| 100 | $0.56344 | $56.34400 |
| 300 | $0.50258 | $150.77400 |
| 500 | $0.44830 | $224.15000 |
| 1000 | $0.41125 | $411.25000 |
| 3000 | $0.37787 | $1133.61000 |
| 5000 | $0.34719 | $1735.95000 |
